Посещението на руския президент Владимир Путин, което е планирано за началото на лятото, ще е едно от най-важните събития през 2020 г. за България. То със сигурност ще предложи интересни моменти. Това каза политологът Любомир Стефанов в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Стефанов очаква рокадите в „кабинета Борисов 3“ да продължат през 2020 г. на фона на множеството проблеми.
„Не е изключено и други министри да последват оставката на Нено Димов“, смята политологът.
По думите му обаче предсрочните избори все още не са заплаха за правителството и такива няма да има поне в следващата една година.
„Ключов момент през 2020 г. ще е изпълнението на този и следващия бюджет - на доста места в страната се увеличават местните данъци и такси, важно е да се проследят отношенията между централната и местна власт – т.нар. децентрализация, значението на Сдружението на българските общини и пр.“, отбеляза Стефанов.
Според експерта България може да очаква известни отстъпки от Европейската комисия за присъединяването ѝ към Шенгенското пространство, но по отношение на ERM II страната има още какво да докаже.
По отношение на проекта „Турски поток“ Стефанов заяви, че мнението на зам.-държавния секретар по политическите въпроси на САЩ Дейвид Хейл, че Вашингтон е против проекта, е отдавна ясно.
„България не желае да се конфронтира с Москва по начина, по който го прави Вашингтон, въпреки подкрепата към САЩ и членството в НАТО“, изтъкна Стефанов. Той добави, че в крайна сметка Европейският съюз има достатъчно компетентност и опит в боравенето с природни ресурси от Русия и в работата със самата страна.
"Вероятно е САЩ да виждат конкурент в лицето на Русия по отношение на доставките на газ", смята Стефанов.
По мнението на експерта реализацията на българската част от проекта „Турски поток“ съвпада с националния интерес.
Целия разговор гледайте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Хванаха 21-годишен наркодилър във Варна
Имате жълти стотинки - можете да ги дарите за децата на Варна
Граждани масово нарушават наредба на Община Варна
От НЗОК обещаха: Нито един български гражданин няма да остане без лекарства
Варна е сред най-засегнатите от пожари места в Североизточна България за 2025 г.
Регионализацията е ключът към по-силна стартъп екосистема в България и Европа
Автомобилните компании търсят отговор на високите цени и спадащите продажби
Турция започва годината с рекорд на фондовия пазар и забавяне на инфлацията
Н. Стойков: Ако няма паника на пазара, петролът едва ли ще поевтинее под $50
Ще видим дали Венецуела ще даде петрола на САЩ или на Китай
BYD заложи на груба сила в ултралуксозния сегмент
Ще видим ли Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни’’
Най-популярният механик за първи път си купи нова кола
Пет от най-здравите дизелови SUV втора ръка
Германец изкара цяла нощ в електромобил при -5 градуса
От МВнР предупреждават за наводнения и преспи по пътищата в Босна и Херцеговина
Зимна промоция на "България Еър" с отстъпки до 35% за 12 дестинации
САЩ догони венецуелския танкер, бягащ към Русия, и го щурмува ВИДЕО
"Зоотрополис 2" стана най-касовата анимация в историята на Disney